Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (956 entries)

en: Transition
nl: Transitie

en: Duration
nl: Looptijd

[ctx: Background Control]
en: Images
nl: Afbeeldingen

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Clear Log
nl: Wis logbestand

en: Next
nl: Volgende

en: Previous
nl: Vorige

en: Amount
nl: Bedrag

en: Add Element
nl: Voeg element toe

en: Line
nl: Lijn

[ctx: shapes]
en: Trees
nl: Bomen

[ctx: shapes]
en: Squares
nl: Vierkanten

[ctx: shapes]
en: Stripes
nl: Strepen

[ctx: shapes]
en: Leaves
nl: Bladeren

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
nl: Halve cirkels

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
nl: Denneboom

[ctx: shapes]
en: Dots
nl: Stippen

[ctx: shapes]
en: Rectangles
nl: Rechthoeken

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
nl: Parallellogram

[ctx: shapes]
en: Rhombus
nl: Ruit

[ctx: shapes]
en: Pluses
nl: Plusteken

[ctx: shapes]
en: Arrows
nl: Pijlen

[ctx: shapes]
en: Wavy
nl: Golvend

[ctx: shapes]
en: Squared
nl: Vierkant

[ctx: shapes]
en: Multiple
nl: Meerdere

[ctx: shapes]
en: Curved
nl: Gekromd

[ctx: shapes]
en: Curly
nl: Krullend

en: Basic Gallery
nl: Basis galerij

en: Out
nl: Uit

en: Ken Burns Effect
nl: Ken Burns effect

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
nl: Deze titel afbeelding zal de achtergrond video vervangen indien de video niet kan worden geladen.

en: Play On Mobile
nl: Afspelen op mobiel

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
nl: YouTube/Vimeo link, of link naar video bestand (mp4 wordt aanbevolen).

en: Reinstall
nl: Installeer opnieuw

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
nl: Er is een fout opgetreden, de geselecteerde versie is ongeldig. Probeer een andere versie te selecteren.

en: Post
nl: Bericht

en: File Path: %s
nl: Bestandslocatie: %s

en: Need Help
nl: Hulp nodig?

en: Play Once
nl: Eenmalig afspelen

en: Choose Video
nl: Kies video

en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's <a href="%1$s">Terms of Service</a> and <a href="%2$s">Privacy Policy</a>
nl: Door te klikken op "Aanmelden", ga je akkoord met Elementor's <a href="%1$s">gebruikersvoorwaarden</a> en <a href="%2$s">privacybeleid</a>

en: Your Email
nl: Je e-mailadres

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
nl: Als beta tester, ontvang je een update met een testversie van Elementor en zijn inhoud direct in je e-mail.

en: Get Beta Updates
nl: Krijg beta updates

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
nl: We adviseren je om deze optie alleen in te schakelen als je de bijkomende risico's begrijpt.

en: Elementor will try to sanitize the SVG files, removing potential malicious code and scripts.
nl: Elementor zal proberen om de SVG bestanden op te schonen door het verwijderen van potentieel gevaarlijke code en scripts.

en: Template not exist.
nl: Template bestaat niet.

en: Deprecated
nl: Uitgefaseerd

en: Font Awesome 5 Migration
nl: Font Awesome 5 migratie

en: I acknowledge that some changes may affect my website and that this action cannot be undone.
nl: Ik bevestig dat sommige veranderingen impact zullen hebben op mijn website en dat deze actie niet ongedaan kan worden gemaakt.

en: I understand that by upgrading to Font Awesome 5,
nl: Ik begrijp dat door het upgraden naar Font Awesome 5,

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
nl: Hoera! De upgrade naar Font Awesome 5 is succesvol afgerond.

en: Upgrade To Font Awesome 5
nl: Upgrade naar Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
nl: Deze actie is niet omkeerbaar en kan niet ongedaan worden gemaakt door terug te gaan naar vorige versies.

en: Font Awesome Upgrade
nl: Font Awesome upgrade

en: Load Font Awesome 4 Support
nl: Laad Font Awesome 4 ondersteuning

en: All Icons
nl: Alle iconen

en: Font Awesome - Brands
nl: Font Awesome - Merken

en: Font Awesome - Solid
nl: Font Awesome - Solide

en: Font Awesome - Regular
nl: Font Awesome - Regulier

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
nl: Het .htaccess bestand van je website lijkt te ontbreken.

en: Some of your theme files are missing.
nl: Enkele van je themabestanden missen.

en: Invalid SVG Format, file not uploaded for security reasons
nl: Ongeldig SVG formaat, het bestand is niet geüpload vanwege veiligheidsredenen

en: SVG file is not allowed for security reasons
nl: SVG bestand is om veiligheidsredenen niet toegestaan

en: The uploaded %s file is not supported. Please upload a valid SVG file
nl: Het geüploade %s bestand wordt niet ondersteund. Upload een geldig SVG bestand

en: Don't Show Again
nl: Niet meer tonen

en: Sign Up
nl: Registreren

en: Get Pro
nl: Verkrijg Pro

en: Love using Elementor? <a href="%s">Learn how you can build better sites with Elementor Pro.</a>
nl: Enthousiast over het gebruik van Elementor? <a href="%s">Ontdek hier hoe je betere websites kan maken met Elementor Pro.</a>

en: Become a Pro user to upload unlimited font icon folders to your website.
nl: Wordt een Pro gebruiker om oneindig veel lettertype icoonmappen naar je website te uploaden.

en: My Libraries
nl: Mijn bibliotheken

en: Icon Library
nl: Iconenbibliotheek

en: It has been replaced by <strong>%1$s</strong>.
nl: Het is vervangen door <strong>%1$s</strong>.

en: The <strong>%1$s</strong> widget has been deprecated since %2$s %3$s.
nl: De <strong>%1$s</strong> widget is uitgefaseerd sinds %2$s %3$s.

en: Elementor v2.6 includes an upgrade from Font Awesome 4 to 5. In order to continue using icons, be sure to click "Upgrade".
nl: Elementor v2.6 bevat een upgrade van Font Awesome 4 naar 5. Om gebruik te kunnen maken van iconen moet je op "Upgrade" klikken.

en: Elementor's New Icon Library
nl: Elementor's nieuwe iconenbibliotheek.

en: Before you enable SVG upload, note that SVG files include a security risk. Elementor does run a process to remove possible malicious code, but there is still risk involved when using such files.
nl: Voordat je het uploaden van SVG bestanden toestaat moet je je wel beseffen dat SVG bestanden een veiligheidsrisico bevatten. Elementor voert een proces uit om mogelijk kwaadaardige code te verwijderen, maar er blijft een risico verbonden aan het gebruik van dit soort bestanden.

en: Enable SVG Uploads
nl: SVG uploads inschakelen

en: Document not found.
nl: Document niet gevonden.

en: Elementor 2.5 introduces key changes to the layout using CSS Flexbox. Your existing pages might have been affected, please review your page before publishing.
nl: Elementor 2.5 introduceert belangrijke wijzigingen aan de layout gebruikmakend van CSS Flexbox. Je bestaande pagina's zijn mogelijk beïnvloed, controleer je pagina alvorens te publiceren.

en: Note: Flexbox Changes
nl: Notitie: Flexbox wijzigingen

en: Vertical Orientation
nl: Verticale oriëntatie

en: Offset
nl: Uitlijning

en: Horizontal Orientation
nl: Horizontale oriëntatie

en: Fixed
nl: Vast

en: Absolute
nl: Absoluut

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
nl: Aangepaste positionering wordt niet beschouwd als de beste methode voor responsive webdesign en mag niet te vaak worden gebruikt.

en: Please note!
nl: Opmerking!

en: Custom Width
nl: Aangepaste breedte

en: Custom Positioning
nl: Aangepaste postitie

en: Get the Full Guide
nl: Lees de volledige gids

en: Get Help
nl: Hulp vragen

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Motion Effects
nl: Bewegings effecten

en: Horizontal Align
nl: Horizontale uitlijning

en: Space Evenly
nl: Gelijkdelijk

en: Space Around
nl: Ruimte eromheen

en: Vertical Align
nl: Verticale uitlijning

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
nl: Problemen met het laden van Elementor? Schakel veilige modus in om problemen op te lossen.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
nl: Het probleem is waarschijnlijk veroorzaakt door één van je plugins of thema.

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
nl: Notitie: De ID link accepteert ALLEEN deze characters: %s

en: Choose File
nl: Kies bestand

en: External URL
nl: Externe link

en: Order By
nl: Sorteer op

en: Read More Text
nl: Lees verder tekst

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
nl: Opmerking: deze widget is alleen van toepassing op thema's die `%s` gebruiken op archiefpagina's.

en: Continue reading
nl: Lees verder

en: Read More
nl: Lees verder

en: Location
nl: Locatie

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
nl: Lees verder %s

en: (more&hellip;)
nl: (meer&hellip;)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
nl: Sorteer op categorie

[ctx: Template Library]
en: All Categories
nl: Alle categorieën

[ctx: Template Library]
en: Category
nl: Categorie

[ctx: Template Library]
en: Categories
nl: Categorieën

[ctx: Background Control]
en: Y Position
nl: Y positie

[ctx: Background Control]
en: X Position
nl: X positie

[ctx: Background Control]
en: Custom
nl: Aangepast

en: Get Theme Builder
nl: Koop Theme Builder

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
nl: Met Popup Builder profiteer je van alle geweldige functies in Elementor, zodat je prachtige en sterk converterende popups kunt maken. Koop pro en begin vandaag met het ontwerpen van je popups.

en: Get Popup Builder
nl: Koop Popup Builder

en: Theme Builder
nl: Thema bouwer

en: Theme Templates
nl: Thema templates

en: Enable Safe Mode
nl: Schakel veilige modus in

en: Can't Edit?
nl: Kun je niets bewerken?

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to troubleshoot
nl: <a href="%s" target="_blank">Klik hier</a> om problemen op te lossen

en: Still experiencing issues?
nl: Heb je nog steeds problemen?

en: Editor successfully loaded?
nl: Editor succesvol geladen?

en: Disable Safe Mode
nl: Schakel veilige modus uit

en: Safe Mode ON
nl: Veilige modus AAN

en: Cannot enable Safe Mode
nl: Veilige modus kan niet worden aangezet

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
nl: Veilige modus helpt je om problemen op te lossen door alleen de Editor te laden, zonder het thema of andere plugins.

en: Safe Mode
nl: Veilige modus

en: Continue
nl: Doorgaan

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
nl: Opgeslagen templates

note: translators: %d: interval
en: Every %d minutes
nl: Elke %d minuten

en: %s The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
nl: %s Het database update proces is klaar. Bedankt voor het updaten naar de nieuwste versie!

en: %s Database update process is running in the background.
nl: %s Database update proces loopt in de achtergrond.

en: %s Your site database needs to be updated to the latest version.
nl: %s Je database moet bijgewerkt worden naar de nieuwste versie.

en: Every %d Minutes
nl: Elke %d minuten

en: Not Supported
nl: Niet ondersteund

en: Users
nl: Gebruikers

en: Any Video
nl: Elke video

en: Current Video Channel
nl: Huidig video kanaal

en: Unmarked Color
nl: Ongemarkeerde kleur

en: Stars
nl: Sterren

en: Outline
nl: Contour

en: Unmarked Style
nl: Ongemarkeerde stijl

en: Rating Scale
nl: Waardering schaal

en: Rating
nl: Waardering

en: Star Rating
nl: Aantal sterren

en: Custom Caption
nl: Aangepaste bijschrift

en: Attachment Caption
nl: Bijlage bijschrift

en: Quit
nl: Verlaten

en: Keyboard Shortcuts
nl: Toetsenbord shortcuts

en: Show / Hide Panel
nl: Weergeef / verberg paneel

en: Go To
nl: Ga naar

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Type to find anything in Elementor
nl: Typ om alles te vinden in Elementor

en: Finder
nl: Vinder

en: Menus
nl: Menu

en: Create
nl: Aanmaken

en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

en: Disconnected Successfully.
nl: Verbinding succesvol verbroken.

en: Connected Successfully.
nl: Succesvol verbonden.

en: Connect
nl: Verbind

en: Future
nl: Toekomst

en: Enter your URL
nl: Voer je URL in

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between tablet and mobile devices. Below this breakpoint mobile layout will appear (Default: %dpx).
nl: Stelt het breekpunt (of overgangsmoment) in tussen tablet en mobiele apparaten. Onder dit breekpunt verschijnt een mobiele lay-out (standaard: %d px).

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between desktop and tablet devices. Below this breakpoint tablet layout will appear (Default: %dpx).
nl: Stelt het breekpunt in tussen desktop- en tabletapparaten. Onder deze breakpoint verschijnt een tabletlay-out (standaard: %dpx).

en: We recommend you watch this 2 minute getting started video, and then try the editor yourself by dragging and dropping elements to create your first page.
nl: We raden je aan deze video van 2 minuten te bekijken en vervolgens de editor zelf uit te proberen door elementen te slepen en neer te zetten om je eerste pagina te maken.

en: Welcome to Elementor
nl: Welkom bij Elementor Pro!

en: Create Your First Post
nl: Maak je eerste post

en: Create Your First Page
nl: Maak je eerste pagina

en: Getting Started
nl: Aan de slag

en: Inner Section
nl: Inner sectie

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
nl: Zodra je je pagina met inhoud vult, geeft dit venster je een overzicht van alle pagina-elementen. Op deze manier kan je eenvoudig door een sectie, kolom of widget navigeren.

en: Easy Navigation is Here!
nl: Gemakkelijke navigatie is er!

en: Empty
nl: Leeg

en: Skip
nl: Overslaan

en: Paste URL or type
nl: Plak URL of type

[ctx: Filter Control]
en: Hue
nl: Tint

en: Debug Bar
nl: Foutopsporingsbalk

en: Hide Notification
nl: Verberg melding

en: Happy To Help
nl: Blij je van dienst te zijn

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute, please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
nl: Je hebt meer dan 10 pagina's gemaakt met Elementor. Goed gedaan! Je kan ons helpen door een vijf sterren beoordeling te geven op WordPress.org.

en: Congrats!
nl: Gefeliciteerd!

en: Single
nl: Bericht

en: All Content
nl: Alle inhoud

en: Style Reset
nl: Stijl resetten

en: Style Pasted
nl: Stijl plakken

en: Modest Branding
nl: Bescheiden branding

en: Video Info
nl: Video informatie

en: Self Hosted
nl: Eigen hosting

en: Source
nl: Bron

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
nl: Zorg ervoor dat de ID uniek is en niet elders wordt gebruikt op de pagina waarop dit formulier wordt weergegeven. In dit veld kunnen <code>A-z 0-9</code> en onderstrepingstekens zonder spaties worden gebruikt.

en: Button ID
nl: Knop ID

en: Artwork
nl: Illustratiemateriaal

en: Mobile Breakpoint
nl: Mobiel breekpunt

en: Tablet Breakpoint
nl: Tablet breekpunt

en: Blend Mode
nl: Blend mode

en: Got It
nl: Begrepen

en: Now you can access all editing actions using right click.
nl: U hebt nu toegang tot alle bewerkingsacties met de rechtermuisknop.

en: Meet Right Click
nl: Ontdek rechterklik

en: Copy All Content
nl: Kopieer alle content

en: Save as a Global
nl: Opslaan als globaal

en: Reset Style
nl: Herstel stijl

en: Copy Style
nl: Kopieer stijl

en: Copy
nl: Kopieer

en: Preview for %s
nl: Voorbeeld voor %s

en: Drag widget here
nl: Sleep widget hierheen

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
nl: CSS filters

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
nl: Verzadiging

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
nl: Helderheid

[ctx: Filter Control]
en: Blur
nl: Vervagen

en: Specify an end time (in seconds)
nl: Geef een eindtijd op (in seconden)

en: End Time
nl: Eindtijd

en: Specify a start time (in seconds)
nl: Geef een starttijd op (in seconden)

en: Start Time
nl: Starttijd

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
nl: Wacht! Deactiveer Elementor niet. Je moet zowel Elementor als Elementor Pro activeren om met de plugin te kunnen werken.

en: I have Elementor Pro
nl: Ik heb Elementor Pro

en: Back to WordPress Editor
nl: Terug naar het dashboard

note: translators: %s the title of the post type translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
nl: Nieuwe %s toevoegen

note: translators: %d: Number of rows
en: %d row affected. | %d rows affected.
nl[0]: %d regel aangepast.
nl[1]: %d regels aangepast.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
nl: Elementor volledige breedte

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
nl: Elementor canvas

en: Opacity
nl: Doorzichtigheid

en: Something went wrong.
nl: Er is iets fout gegaan.

en: Max Width
nl: Maximale breedte

en: Position
nl: Positie

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
nl: Templates helpen je <span>efficiënt te werken</span>

en: New Template
nl: Nieuwe template

note: translators: %s: Element type.
en: Delete %s
nl: %s verwijderen

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
nl: Genoten van %1$s? Geef ons een %2$s waardering. Wij waarderen jouw support!

en: Knowledge Base
nl: Kennisbank

en: This template includes the header, full-width content and footer
nl: Deze template bevat de header, inhoud over volledige breedte en footer

en: No header, no footer, just Elementor
nl: Geen header, geen footer, alleen Elementor

en: Default Page Template from your theme
nl: Standaard pagina template voor jouw thema

en: Page Layout
nl: Pagina layout

en: Current
nl: Huidige

en: Play Video
nl: Video afspelen

en: Separator
nl: Scheiding

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
nl: Voeg templates toe en gebruik deze opnieuw door je gehele website. Importeer en exporteer ze eenvoudig naar elk ander project, voor een optimale workflow.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
nl: Jouw eerste %s aanmaken

en: All
nl: Alle

[ctx: Template Library]
en: My Templates
nl: Mijn templates

en: Create Template
nl: Template aanmaken

en: Enter template name (optional)
nl: Naam template invoeren (optioneel)

en: Name your template
nl: Geef je template een naam

en: Select the type of template you want to work on
nl: Selecteer het type template waar je aan wilt werken

en: Choose Template Type
nl: Type template kiezen

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
nl: Gebruik templates om de verschillende stukken van je site aan te maken en hergebruik ze met één klik indien nodig.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
nl: Aangepaste lettertypes maakt het mogelijk om je zelf-gehoste lettertypes toe te voegen en te gebruiken bij je Elementor-projecten om een unieke merk-taal te creëren.

en: Add Your Custom Fonts
nl: Jouw aangepaste lettertypen toevoegen

en: Custom Fonts
nl: Aangepaste lettertypen

en: Category
nl: Categorie

en: More actions
nl: Meer acties

en: Search Templates:
nl: Templates zoeken:

en: Pages
nl: Pagina's

en: Blocks
nl: Blokken

en: Dynamic
nl: Dynamisch

en: This tag has no settings.
nl: Deze tag heeft geen instellingen.

note: translators: %s: Document title
en: %s Settings
nl: %s instellingen

en: Want to give access only to content?
nl: Wil je alleen toegang geven tot de inhoud?

en: No access to editor
nl: Geen toegang tot editor

en: Role Excluded
nl: Rol uitgesloten

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
nl: Beheer wat je gebruikers kunnen bewerken in Elementor

en: Role Manager
nl: Rolbeheerder

en: Fallback
nl: Op terugvallen

en: Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: Body Style
nl: Stijl body

en: Action not found.
nl: Actie niet gevonden.

en: Post not found.
nl: Bericht niet gevonden.

en: Token Expired.
nl: Token verlopen.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
nl: Stel in hoeveel slides per veeg worden gescrold.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
nl: Let op: vaste vastzetting werkt alleen op desktop.

en: Create New Post
nl: Nieuw bericht aanmaken

en: Google Early Access
nl: Google vroegtijdige toegang

en: Unknown Error
nl: Onbekende fout

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
nl: Opslaan is uitgeschakeld totdat je weer bent verbonden.

en: Server Error
nl: Serverfout

en: Connection Lost
nl: Verbinding verbroken

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
nl: Er is een automatisch opgeslagen versie van dit bericht dat recenter is dan de versie hieronder. Je kunt de opgeslagen gegevens via het revisies-paneel herstellen

en: Restore Auto Saved Data
nl: Automatisch opgeslagen gegevens herstellen

en: Restore
nl: Herstellen

en: Current Version
nl: Huidige versie

en: Edit Published
nl: Gepubliceerde bewerken

en: Edit Draft
nl: Concept bewerken

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
nl: Als je privacymodus inschakelt, slaat YouTube geen informatie over bezoekers van je website op, tenzij ze de video afspelen.

en: Privacy Mode
nl: Privacymodus

en: Enter your shortcode
nl: Voer je shortcode in

en: Enter your image caption
nl: Voer het onderschrift van je afbeelding in

en: Enter your code
nl: Voer je code in

en: Add Your Heading Text Here
nl: Voeg je koptekst hier toe

en: Dismiss alert
nl: Melding negeren

en: Enter your description
nl: Voer je beschrijving in

en: This is an Alert
nl: Dit is een melding

en: Active Icon
nl: Actief icoon

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name
en: Last edited on %1$s by %2$s
nl: Laatst bewerkt op %1$s door %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name
en: Draft saved on %1$s by %2$s
nl: Concept opgeslagen op %1$s door %2$s

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
nl: j M, H:i

en: Dismiss
nl: Negeren

en: View All Revisions
nl: Alle revisies bekijken

en: Have a look
nl: Neem een kijkje

en: Keep Editing
nl: Blijf bewerken

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
nl: Dit is maar een concept. Doe wat je wilt en als je klaar bent - klik op bijwerken.

note: translators: %s: the document title.
en: Hurray! Your %s is live.
nl: Hoera! Je %s is live.

en: Submit
nl: Versturen

en: Update
nl: Bijwerken

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Proceed Anyway
nl: Toch doorgaan

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
nl: Je browser is niet compatibel met alle bewerkingsfuncties van Elementor. We raden je aan om naar een andere browser, zoals Chrome of Firefox, over te stappen.

en: Your browser isn't compatible
nl: Je browser is niet compatibel

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
nl: Zorg ervoor dat je zoekopdracht juist is gespeld of probeer andere woorden.

en: No Favorite Templates
nl: Geen favoriete templates

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
nl: Je kan elke bestaande template als een favoriet markeren.

en: Import Document Settings
nl: Documentinstellingen importeren

en: Show Panel
nl: Paneel tonen

en: Dashboard Settings
nl: Dashboardinstellingen

en: Select File
nl: Selecteer bestand

en: or
nl: of

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
nl: Sleep je .JSON- of .zip-templatebestand hier naartoe

en: Import Template to Your Library
nl: Template naar je bibliotheek importeren

en: Click here
nl: Klik hier

en: Want to learn more about the Elementor library?
nl: Meer weten over de Elementor bibliotheek?

en: Favorite
nl: Favoriet

en: Creation Date
nl: Aanmaakdatum

en: Created By
nl: Aangemaakt door

en: Search
nl: Zoeken

en: My Favorites
nl: Mijn favorieten

en: Popular
nl: Populair

en: New
nl: Nieuw

en: Import Template
nl: Template importeren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Drag & Drop
nl: Hier naartoe slepen

en: Hide Panel
nl: Paneel verbergen

en: Save as Template
nl: Als template opslaan

en: Save Draft
nl: Concept opslaan

en: Save Options
nl: Opties om op te slaan

en: Publish
nl: Publiceren

en: Preview Changes
nl: Voorbeeld wijzigingen

en: Exit To Dashboard
nl: Terug naar dashboard

en: Search Widget:
nl: Widget zoeken:

en: Back to default
nl: Terug naar standaard

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
nl: Doorstreept

[ctx: Typography Control]
en: Overline
nl: Bovenstreept

[ctx: Typography Control]
en: Underline
nl: Onderstreept

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
nl: Decoratie

en: Unlinked values
nl: Ontkoppelde waarden

en: (opens in a new window)
nl: (opent in een nieuw venster)

en: News & Updates
nl: Nieuws & updates

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
nl: j M

en: Recently Edited
nl: Recent bewerkt

en: Create New Page
nl: Nieuwe pagina aanmaken

en: Elementor Overview
nl: Overzicht Elementor

en: Update Elementor Now
nl: Elementor nu bijwerken

en: Excerpt
nl: Samenvatting

en: Access denied.
nl: Toegang geweigerd.

en: Disable Default Fonts
nl: Standaard lettertypen uitschakelen

en: End
nl: Einde

en: Start
nl: Begin

en: Type Here
nl: Hier typen

en: Reload Page
nl: Pagina opnieuw laden

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
nl: Je sessie is verlopen. Laad de pagina opnieuw om door te gaan met bewerken.

en: Timeout
nl: Time-out

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
nl: Het spijt ons, maar er ging iets fout. Klik op 'Meer weten' en volg elk van de stappen om het snel op te lossen.

en: The preview could not be loaded
nl: Het voorbeeld kon niet worden geladen

en: Default Colors
nl: Standaardkleuren

en: Update Notification
nl: Melding update

en: Unknown Value
nl: Onbekende waarde

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
nl: Zodra je begint te werken, kun je elke actie in de editor opnieuw doen / ongedaan maken.

en: No History Yet
nl: Nog geen geschiedenis

en: Switch to Revisions tab for older versions
nl: Schakel naar de revisies-tab voor oudere versies

en: Revisions
nl: Revisies

en: Actions
nl: Acties

en: Moved
nl: Verplaatst

en: Added
nl: Toegevoegd

en: Documentation
nl: Documentatie

en: History
nl: Geschiedenis

en: UI Hover Color
nl: UI hoverkleur

en: UI Color
nl: UI kleur

en: Edited
nl: Bewerkt

en: Editing Started
nl: Bewerken gestart

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
nl: Schaduw

en: Mute
nl: Dempen

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
nl: Kies een Elementor template JSON-bestand of een .zip-archief van Elementor templates en voeg ze toe aan de lijst van beschikbare templates in je bibliotheek.

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
nl: Je kunt het ontwerp van de lightbox aanpassen door hier naartoe te gaan: Hamburger-icoon links bovenin > Algemene instellingen > Lightbox.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
nl: Tekstschaduw

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
nl: Open alle links van afbeeldingen in een lightbox pop-up venster. De lightbox zal automatisch werken op elke link die leidt naar een afbeeldingsbestand.

en: Image Lightbox
nl: Lightbox afbeelding

en: Global Settings
nl: Globale instellingen

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
nl: Let op: we raden het af om naar een betaversie bij te werken op productiesites.

en: Beta Tester
nl: Beta-tester

en: Become a Beta Tester
nl: Word beta-tester

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
nl: Waarschuwing: maak eerst een back-up van je database, voordat je terugdraait naar een vorige versie.

en: Rollback Version
nl: Versie terugdraaien

note: translators: %s: Elementor version
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
nl: Ondervind je problemen met Elementor versie %s? Draai dan terug naar een vorige versie voordat het probleem verscheen.

en: Version Control
nl: Versiecontrole

en: Switch Editor Loader Method
nl: Wijzig de methode waarop de editor wordt geladen

en: Integrations
nl: Integraties

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
nl: Stelt de standaard ruimte tussen widgets in (standaard: 20)

en: Space Between Widgets
nl: Ruimte tussen widgets

en: Rollback to Previous Version
nl: Naar vorige versie terugdraaien

en: Animation Delay
nl: Vertraging animatie

en: Transition Duration
nl: Duur overgang

en: Widgets Space
nl: Ruimte van de widget

note: translators: %s: Element type.
en: Add %s
nl: %s toevoegen

en: Attention: Importing may override previous settings.
nl: Opgelet: importeren kan vorige instellingen overschrijven.

en: Do you want to also import the document settings of the template?
nl: Wil je ook de documentinstellingen van de template importeren?

en: Add nofollow
nl: Voeg nofollow toe

en: Open in new window
nl: Open in nieuw venster

en: Link Options
nl: Linkinstellingen

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
nl: Contouren

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
nl: Positie

note: translators: %s: Element name.
en: Edit %s
nl: %s bewerken

note: translators: %s: Element type.
en: Duplicate %s
nl: %s dupliceren

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
nl: Weet je zeker dat je een vorige versie opnieuw wilt installeren?

note: translators: %s: WordPress version
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
nl: Elementor vereist WordPress-versie %s+. Omdat je een oudere versie gebruikt, is de plugin momenteel NIET ACTIEF.

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
nl: Gebruik interne CSS die in het hoofd van de pagina is ingevoegd. Voor probleemoplossing van conflicten met de serverconfiguratie en het beheer van ontwikkelomgevingen.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
nl: Gebruik externe CSS-bestanden voor alle gegenereerde stylesheets. Kies deze instelling voor betere prestaties (aanbevolen).

en: Internal Embedding
nl: Interne invoeging

en: External File
nl: Extern bestand

en: CSS Print Method
nl: CSS print-methode

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
nl: Voor probleemoplossing van conflicten met de serverconfiguratie.

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Space
nl: Ruimte

en: Drop Cap
nl: Initiaal

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
nl: Elementor laat je de titel van de pagina verbergen. Dit werkt voor thema's die de "h1.entry-title"-selector hebben. Als de selector van je thema anders is, voer die dan hierboven in.

en: Page Title Selector
nl: Selector titel pagina

en: Select
nl: Selecteren

en: Paste Style
nl: Plak stijl

note: translators: %s: Setting page link
en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
nl: Werkt het niet? Je kunt een andere selector voor de titel instellen in de <a href="%s" target="_blank">instellingen-pagina</a>.

en: Hide Title
nl: Titel verbergen

en: Maintenance Mode ON
nl: Onderhoudsmodus AAN

en: Choose Template
nl: Kies template

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
nl: Selecteer er een of ga door en <a target="_blank" href="%s">maak er nu een aan</a>.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
nl: Om onderhoudsmodus in te schakelen moet je een template instellen voor de onderhoudsmodus pagina.

en: Edit Template
nl: Template bewerken

en: Roles
nl: Rollen

en: Logged In
nl: Ingelogd

en: Who Can Access
nl: Wie heeft toegang

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
nl: Komt binnenkort geeft een HTTP 200-code, dit betekent dat de site klaar is om geïndexeerd te worden.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
nl: Onderhoudsmodus geeft de HTTP 503 code terug, dus zoekmachines weten dat ze binnenkort terug moeten komen. Het is niet aangeraden deze modus te gebruiken voor langer dan enkele dagen.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
nl: Kies tussen komt binnenkort-modus (geeft HTTP 200-code) of onderhoudsmodus (geeft HTTP 503-code).

en: Maintenance
nl: Onderhoud

en: Coming Soon
nl: Komt binnenkort

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Choose Mode
nl: Kies modus

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
nl: Stel je volledige website in als ONDERHOUDSMODUS, dit betekent dat de website tijdelijk offline is voor onderhoud, of zet deze als KOMT BINNENKORT-modus, dit betekent dat de website offline is totdat hij klaar is voor lancering.

en: Maintenance Mode
nl: Onderhoudsmodus

en: Bring to Front
nl: Naar voren brengen

en: Space Between
nl: Tussenruimte

en: List
nl: Lijst

[ctx: Shapes]
en: Book
nl: Boek

[ctx: Shapes]
en: Split
nl: Splijt

[ctx: Shapes]
en: Arrow
nl: Pijl

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
nl: Golfpatroon

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
nl: Effectgolven

[ctx: Shapes]
en: Waves
nl: Golven

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
nl: Asymmetrische curve

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
nl: Doorzichtige stralen

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
nl: Doorzichtige kanteling

[ctx: Shapes]
en: Tilt
nl: Kanteling

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
nl: Asymmetrische driehoek

[ctx: Shapes]
en: Triangle
nl: Driehoek

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
nl: Pyramides

[ctx: Shapes]
en: Clouds
nl: Wolken

[ctx: Shapes]
en: Drops
nl: Druppels

[ctx: Shapes]
en: Mountains
nl: Bergen

en: Invert
nl: Omkeren

en: Flip
nl: Omdraaien

en: Shape Divider
nl: Vormscheiding

en: Note: The following colors won't work if Default Colors are enabled.
nl: Let op: de volgende kleuren zullen niet werken als globale kleuren zijn ingeschakeld.

en: Navigation Width
nl: Navigatiebreedte

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
nl: Voeg je aangepaste id ZONDER het hekje toe. Bijvoorbeeld: mijn-id

[ctx: Background Control]
en: Angle
nl: Hoek

[ctx: Background Control]
en: Radial
nl: Radiaal

[ctx: Background Control]
en: Linear
nl: Lineair

[ctx: Background Control]
en: Second Color
nl: Tweede kleur

[ctx: Background Control]
en: Location
nl: Locatie

[ctx: Background Control]
en: Gradient
nl: Verloop

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
nl: Dit vakje aanvinken zal de standaard lettertypen van Elementor uitschakelen en zorgt ervoor dat Elementor de lettertypen van je thema overneemt.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
nl: Dit vakje aanvinken zal de standaardkleuren van Elementor uitschakelen en zorgt ervoor dat Elementor de kleuren van je thema overneemt.

en: Video Tutorials
nl: Videohandleidingen

en: View Elementor Video Tutorials
nl: Videohandleidingen Elementor bekijken

en: Docs & FAQs
nl: Docs & FAQ's

en: View Elementor Documentation
nl: Documentatie Elementor bekijken

en: The `from` and `to` URL's must be different
nl: De 'van' en 'naar' URL's moeten verschillend zijn

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
nl: De 'van' en 'naar' URL's moeten een geldige URL zijn

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
nl: Voer je oude en nieuwe URL's van je Wordpress-installatie in om alle gegevens van Elementor bij te werken (relevant voor domeinveranderingen of overgang naar 'HTTPS').

en: Update Site Address (URL)
nl: Siteadres bijwerken (URL)

note: translators: %s: Codex URL
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
nl: <strong>Belangrijk:</strong> het wordt sterk aanbevolen dat je een <a target="_blank" href="%s">back-up van je database maakt</a> voordat je URL vervangen gebruikt.

en: Replace URL
nl: URL vervangen

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Codex URL
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
nl: We bevelen je aan om het geheugen op tenminste %1$s in te stellen. Voor meer informatie, lees over <a href="%2$s">het verhogen van het toegewezen geheugen voor PHP</a>.

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date
en: %1$s ago (%2$s)
nl: %1$s geleden (%2$s)

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
nl: j Mj @ H:i

en: Autosave
nl: Automatisch opslaan

en: Revision
nl: Revisie

note: translators: %s: Codex URL
en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
nl: Kom meer te weten over <a target="_blank" href="%s">WordPress revisies</a>

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
nl: Het lijkt erop dat de berichtrevisie-functionaliteit niet beschikbaar is voor je website.

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
nl: Begin met het ontwerpen van je pagina en je zult de hele revisiegeschiedenis hier zien.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
nl: Revisiegeschiedenis laat je vorige versies van je werk opslaan en ze op ieder moment herstellen.

en: By
nl: Door

en: No Revisions Saved Yet
nl: Nog geen revisies opgeslagen

en: Thousand Separator
nl: Scheidingsteken duizendtallen

[ctx: Background Control]
en: Default
nl: Standaard

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
nl: Aangepaste CSS laat je CSS-code aan elke widget toevoegen en toont het direct live in de editor.

en: Meet Our Custom CSS
nl: Ontdek onze aangepaste CSS

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: This feature is only available on Elementor Pro.
nl: Deze functionaliteit is alleen beschikbaar in Elementor Pro.

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
nl: Met deze functionaliteit kun je een widget als globaal opslaan en het dan in meerdere gebieden toevoegen. Alle gebieden zijn dan bewerkbaar vanaf een enkele plek.

en: Meet Our Global Widget
nl: Ontdek onze globale widget

en: Go Pro
nl: Koop Pro

en: Get more with Elementor Pro
nl: Krijg meer met Elementor Pro

en: Global
nl: Globaal

en: Off
nl: Uit

en: On
nl: Aan

en: Extra Large
nl: Extra groot

en: Extra Small
nl: Extra klein

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
nl: Stijlen ingesteld in Elementor zijn opgeslagen in CSS-bestanden in de uploads-map. Maak deze bestanden, volgens de meest recente instellingen, opnieuw aan.

en: Regenerate Files
nl: Bestanden opnieuw samenstellen

en: Regenerate CSS
nl: CSS opnieuw samenstellen

en: Improve Elementor
nl: Elementor verbeteren

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
nl: Ongeldige gegevens: de template-ID kan niet hetzelfde zijn als de huidige bewerkte template. Kies een andere.

en: Skin
nl: Uiterlijk

en: Descending order
nl: Aflopende volgorde

en: Ascending order
nl: Oplopende volgorde

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
nl: Pas op: We VERWIJDEREN ALLE INHOUD van deze pagina. Weet je zeker dat je dat wilt doen?

en: Delete All Content
nl: Alle inhoud verwijderen

en: %s are disabled
nl: %s zijn uitgeschakeld

en: Update changes to page
nl: Wijzigingen aan pagina bijwerken

en: No thanks
nl: Nee bedankt

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
nl: Voer de selector van het hoofdelement in waar uitgerekte secties naar aan moeten passen (bijv. #primair / .wrapper / main, enz.) Laat leeg om aan de paginabreedte aan te passen.

en: Stretched Section Fit To
nl: Uitgerekte sectie past tot

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
nl: Stelt de standaard breedte van het inhoudgebied in (standaard: 1140)

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
nl: Rek de sectie uit tot de volledige breedte van de pagina met behulp van JS.

en: Stretch Section
nl: Sectie uitrekken

en: Learn more.
nl: Meer weten.

en: Reverse Columns
nl: Kolommen omkeren

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Default Preview
nl: Standaardvoorbeeld

en: Link values together
nl: Waarden allemaal gelijk houden

en: Remote
nl: Extern

en: Import Now
nl: Nu importeren

en: Import Templates
nl: Templates importeren

en: Export Template
nl: Template exporteren

en: (no title)
nl: (geen titel)

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
nl: Geen templates in de prullenbak gevonden

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
nl: Geen templates gevonden

[ctx: Template Library]
en: Search Template
nl: Template zoeken

[ctx: Template Library]
en: View Template
nl: Template bekijken

[ctx: Template Library]
en: All Templates
nl: Alle templates

[ctx: Template Library]
en: New Template
nl: Nieuwe template

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
nl: Template bewerken

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
nl: Nieuwe template toevoegen

[ctx: Template Library]
en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Local
nl: Lokaal

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
nl: De Elementor bibliotheek wordt dagelijks automatisch bijgewerkt. Je kunt deze ook handmatig bijwerken door op de synchroniseren-knop te klikken.

en: Sync Library
nl: Bibliotheek synchroniseren

en: Tools
nl: Extra

en: Are you sure you want to delete this template?
nl: Weet je zeker dat je deze template wilt verwijderen?

en: Delete Template
nl: Template verwijderen

en: Page
nl: Pagina

note: translators: %s: Template type.
en: Save Your %s to Library
nl: Sla je %s op in de bibliotheek

en: The following error(s) occurred while processing the request:
nl: De volgende fout(en) trad(en) op bij het verwerken van de aanvraag:

en: An error occurred
nl: Er is een fout opgetreden

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
nl: Dit is waar je templates horen te zijn. Ontwerp ze. Sla ze op. Hergebruik ze.

en: Haven’t Saved Templates Yet?
nl: Nog geen templates opgeslagen?

en: Enter Template Name
nl: Voer naam template in

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
nl: Je ontwerpen zullen beschikbaar zijn voor export en hergebruik op elke pagina of website

en: Export
nl: Exporteren

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
nl: Blijf kijken! Heel binnenkort komen er meer prachtige templates.

en: Back to Library
nl: Terug naar bibliotheek

en: Insert
nl: Invoegen

en: My Templates
nl: Mijn templates

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Close
nl: Sluiten

en: Saved Templates
nl: Opgeslagen templates

en: Template Library
nl: Template bibliotheek

en: Select your Structure
nl: Selecteer je structuur

en: Add Template
nl: Template toevoegen

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Codex URL
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
nl: Als je de broncode van je thema wilt aanpassen, raden we je aan om een <a href="%s">subthema</a> te gebruiken.

en: Learn More
nl: Meer weten

en: Hover Animation
nl: Hover animatie

[ctx: Background Control]
en: Contain
nl: Inhouden

en: Fast
nl: Snel

en: Slow
nl: Traag

en: Submit & Deactivate
nl: Versturen & deactiveren

en: Disable Default Colors
nl: Standaardkleuren uitschakelen

en: Default Fonts
nl: Standaard lettertypen

en: Color Palettes
nl: Kleurenpaletten

en: Entrance Animation
nl: Inkomende animatie

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
nl: Je kunt het inschakelen vanaf de <a href="%s" target="_blank">Elementor instellingen pagina</a>.

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
nl: Boxschaduw

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Spread
nl: Verspreiding

en: Blur
nl: Vervaging

en: Skip & Deactivate
nl: Overslaan & deactiveren

en: Testimonial
nl: Aanbeveling

en: Official Color
nl: Officiële kleur

en: Rounded
nl: Afgerond

en: Social Icons
nl: Sociale iconen

en: My Skill
nl: Mijn vaardigheid

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Play Counts
nl: Aantal keer afgespeeld

en: Comments
nl: Reacties

en: Share Button
nl: Delen-knop

en: Download Button
nl: Downloaden-knop

en: Like Button
nl: Vind ik leuk-knop

en: Buy Button
nl: Kopen-knop

en: Visual Player
nl: Visuele speler

en: Background Overlay
nl: Overlay achtergrond

en: Extended
nl: Uitgebreid

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
nl: Als je een momentje hebt, vertel ons dan waarom je Elementor deactiveert:

en: Quick Feedback
nl: Snelle feedback

en: Please share the reason
nl: Vertel ons de reden

en: Other
nl: Anders

en: It's a temporary deactivation
nl: Het is een tijdelijke deactivatie

en: I couldn't get the plugin to work
nl: Ik kreeg de plugin niet werkend

en: Please share which plugin
nl: Vertel ons welke plugin

en: I found a better plugin
nl: Ik heb een betere plugin gevonden

en: I no longer need the plugin
nl: Ik heb de plugin niet langer nodig

en: Update Now
nl: Nu bijwerken

note: translators: %s: Elementor version
en: View Elementor version %s details
nl: Details Elementor versie %s bekijken

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
nl: Er is een nieuwe versie van Elementor pagina bouwer beschikbaar. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Details versie %3$s bekijken</a> of <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">nu bijwerken</a>.

en: Custom URL
nl: Aangepaste URL

en: Paste
nl: Plakken

en: Background
nl: Achtergrond

en: Wider
nl: Breder

en: General
nl: Algemeen

en: Intro Byline
nl: Naamregel intro

en: Spacing
nl: Afstand

en: Outside
nl: Buiten

en: Inside
nl: Binnen

en: Direction
nl: Richting

en: Additional Options
nl: Extra opties

en: Arrows and Dots
nl: Pijlen en punten

en: Left Border Width
nl: Breedte linkerrand

en: Animation Duration
nl: Duur animatie

en: Image Stretch
nl: Afbeelding uitrekken

en: Image Carousel
nl: Carrousel afbeelding

en: Animation Speed
nl: Snelheid animatie

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
nl: Je kunt de originele afmetingen van de afbeelding naar elk aangepaste afmetingen bijsnijden Je kunt ook een enkele waarde voor de hoogte of breedte instellen om de originele verhoudingen te behouden.

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
nl: Je moet de 'the_content'-functie aanroepen in de huidige template, zodat Elementor op deze pagina werkt.

en: Sorry, the content area was not found in your page.
nl: Sorry, het inhoudgebied is niet op je pagina gevonden.

en: Controls Color
nl: Kleur besturingselementen

en: Intro Portrait
nl: Portret intro

en: Intro Title
nl: Titel intro

en: Loop
nl: Herhalen

en: Video Options
nl: Video-instellingen

en: Display
nl: Weergave

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
nl: De server heeft ImageMagick of GD niet geïnstalleerd en/of ingeschakeld! Een van deze bibliotheken is nodig voor WordPress om afbeeldingen van formaat te wijzigen. Neem contact op met je serverbeheerder om dit in te schakelen voordat je verdergaat.

en: Insert Media
nl: Media invoegen

note: translators: %s: The number of images.
en: %s Images Selected
nl: %s afbeeldingen geselecteerd

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
nl: Afmeting afbeelding

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: Border Control]
en: Dashed
nl: Gestreept

[ctx: Border Control]
en: Dotted
nl: Gestippeld

[ctx: Border Control]
en: Double
nl: Dubbel

[ctx: Border Control]
en: Solid
nl: Doorgetrokken

en: No Images Selected
nl: Geen afbeeldingen geselecteerd

en: Fade
nl: Vervagen

en: Are you sure you want to reset this gallery?
nl: Weet je zeker dat je deze galerij opnieuw wilt instellen?

[ctx: Image Size Control]
en: Full
nl: Volledig

en: Reset Gallery
nl: Galerij opnieuw instellen

en: Vertical Alignment
nl: Verticale uitlijning

en: Infinite Loop
nl: Oneindig herhalen

en: Dots
nl: Punten

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
nl: Afmeting afbeelding

[ctx: Typography Control]
en: None
nl: Geen

en: Title HTML Tag
nl: HTML-tag titel

en: This is the heading
nl: Dit is de kop

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
nl: Voeg je aangepaste class ZONDER de punt toe. Bijvoorbeeld: mijn-class

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
nl: De lijst met lettertypen die gebruikt worden als het gekozen lettertype niet beschikbaar is.

en: Default Generic Fonts
nl: Standaard generieke lettertypen

en: Pojo Themes
nl: Pojo thema's

en: Form
nl: Formulier

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
nl: We raden aan om php 5.4 of hoger te gebruiken

en: Elements
nl: Elementen

note: Description of the plugin
en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
nl: De meest geavanceerde frontend drag & drop pagina bouwer. Maak high-end, pixel perfecte websites in recordtempo. Elk thema, elke pagina, elk ontwerp.

en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
nl: Schuin

[ctx: Typography Control]
en: Italic
nl: Cursief

[ctx: Typography Control]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
nl: Enkele hoofdletter

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
nl: Kleine letters

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
nl: Hoofdletters

en: Play Icon
nl: Afspeel-icoon

en: Image Overlay
nl: Overlay afbeelding

en: Player Controls
nl: Afspeelknoppen

en: Suggested Videos
nl: Aanbevolen video's

en: Aspect Ratio
nl: Beeldverhouding

en: Toggle Content
nl: Inhoud wissel

en: Toggle Title
nl: Titel wissel

en: Toggle #2
nl: Wissel #2

en: Toggle #1
nl: Wissel #1

en: Toggle Items
nl: Items wissel

en: Toggle
nl: Wisselen

en: Text Editor
nl: Tekstbewerker

en: Tab Content
nl: Inhoud tab

en: Tab Title
nl: Titel tab

en: Tabs Items
nl: Items tabs

en: Pause on Hover
nl: Pauzeren bij hover

en: Autoplay Speed
nl: Snelheid automatisch afspelen

en: Arrows
nl: Pijlen

en: Choose Sidebar
nl: Kies sidebar

en: No sidebars were found
nl: Geen sidebars gevonden

en: Title Style
nl: Stijl titel

en: Web Designer
nl: Webdesigner

en: e.g. Web Designer
nl: bijv. Webdesigner

en: Inner Text
nl: Binnenste tekst

en: Display Percentage
nl: Weergave percentage

en: Progress Bar
nl: Voortgangsbalk

en: For Example: About
nl: Bijvoorbeeld: Over ons

en: The ID of Menu Anchor.
nl: Het ID van menu-anker.

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
nl: Dit ID is het CSS-ID dat je op je eigen pagina moet gebruiken. Zonder #.

en: Anchor
nl: Anker

en: Menu Anchor
nl: Menu-anker

en: Image Position
nl: Positie afbeelding

en: Image Spacing
nl: Afstand afbeelding

en: Image Size
nl: Afmeting afbeelding

en: Image Box
nl: Afbeeldingsbox

en: Icon Hover
nl: Hover icoon

en: Border Width
nl: Randdikte

en: Rotate
nl: Draaien

en: Secondary Color
nl: Secundaire kleur

en: Primary Color
nl: Primaire kleur

en: Square
nl: Vierkant

en: Circle
nl: Cirkel

en: Shape
nl: Vorm

en: Framed
nl: Omlijst

en: Stacked
nl: Gestapeld

en: Text Indent
nl: Inspringing tekst

en: List Item
nl: Lijstitem

en: List Item #3
nl: Lijstitem #3

en: List Item #2
nl: Lijstitem #2

en: List Item #1
nl: Lijstitem #1

en: Icon List
nl: Iconenlijst

en: https://your-link.com
nl: https://jouw-link.nl

en: Icon Spacing
nl: Afstand icoon

en: Icon Box
nl: Icoonbox

en: HTML Code
nl: HTML-code

en: HTML Tag
nl: HTML-tag

en: Enter your title
nl: Voer je titel in

en: Heading
nl: Kop

en: London Eye, London, United Kingdom
nl: Anne Frank Huis, Amsterdam, Nederland

en: Map
nl: Kaart

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Random
nl: Willekeurig

en: Media File
nl: Mediabestand

en: Attachment Page
nl: Bijlagepagina

en: Add Images
nl: Afbeeldingen toevoegen

en: Image Gallery
nl: Afbeeldingsgalerij

en: Gap
nl: Tussenruimte

en: Color
nl: Kleur

en: Weight
nl: Dikte

en: Spacer
nl: Afstandhouder

en: Divider
nl: Scheiding

en: Number
nl: Nummer

en: Cool Number
nl: Gaaf nummer

en: Number Suffix
nl: Achtervoegsel nummer

en: Number Prefix
nl: Voorvoegsel nummer

en: Ending Number
nl: Eindgetal

en: Starting Number
nl: Begingetal

en: Counter
nl: Teller

en: Autoplay
nl: Automatisch afspelen

en: Slides to Scroll
nl: Slides om te scrollen

en: Slides to Show
nl: Slides om weer te geven

en: Choose Image
nl: Afbeelding kiezen

en: Image
nl: Afbeelding

en: Border
nl: Rand

en: After
nl: Na

en: Before
nl: Voor

en: Icon Position
nl: Positie icoon

en: Icon
nl: Icoon

en: Size
nl: Afmeting

en: Justified
nl: Uitgevuld

en: Alignment
nl: UItlijning

en: Large
nl: Groot

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Small
nl: Klein

en: Button
nl: Knop

en: Edit
nl: Bewerken

en: Hide On Mobile
nl: Op mobiel verbergen

en: Hide On Tablet
nl: Op tablet verbergen

en: Hide On Desktop
nl: Op desktop verbergen

en: Border Radius
nl: Afgeronde hoeken

en: Description
nl: Beschrijving

en: Title
nl: Titel

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Hide
nl: Verbergen

en: Show
nl: Tonen

en: Dismiss Button
nl: Negeren-knop

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
nl: Ik ben een beschrijving. Klik op de bewerken-knop om deze tekst te wijzigen.

en: Title & Description
nl: Titel & beschrijving

en: Danger
nl: Gevaar

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Success
nl: Succes

en: Alert
nl: Melding

en: Active Color
nl: Actieve kleur

en: Border Color
nl: Randkleur

en: View
nl: Weergave

en: Accordion Content
nl: Inhoud accordeon

en: Accordion Title
nl: Titel accordeon

en: Accordion #2
nl: Accordeon #2

en: Accordion #1
nl: Accordeon #1

en: Accordion Items
nl: Items accordeon

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Sure! I'd love to help
nl: Natuurlijk! Ik zou het leuk vinden om te helpen

en: You don't have permissions to download this file
nl: Je hebt geen toestemming om dit bestand te downloaden

en: Download System Info
nl: Systeeminformatie downloaden

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
nl: Je kunt onderstaande informatie eenvoudig kopiëren met Ctrl+C / Ctrl+V:

en: Copy & Paste Info
nl: Informatie kopiëren & plakken

en: System Info
nl: Systeeminformatie

en: Name
nl: Naam

en: Themes
nl: Thema's

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: Exclude Roles
nl: Rollen uitsluiten

en: Post Types
nl: Berichttypen

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Accent Text
nl: Accent-tekst

en: Body Text
nl: Body-tekst

en: Secondary Headline
nl: Secundaire kopregel

en: Primary Headline
nl: Primaire kopregel

en: Text
nl: Tekst

en: Secondary
nl: Secundair

en: Primary
nl: Primair

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Basic
nl: Basis

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Content Position
nl: Positie inhoud

en: Middle
nl: Midden

en: Stretch
nl: Uitrekken

en: Column Position
nl: Positie kolom

en: Minimum Height
nl: Minimale hoogte

en: Min Height
nl: Min. hoogte

en: Fit To Screen
nl: Passend op scherm

en: Height
nl: Hoogte

en: Wide
nl: Breed

en: Narrow
nl: Smal

en: No Gap
nl: Geen tussenruimte

en: Columns Gap
nl: Tussenruimte kolommen

en: Content Width
nl: Breedte inhoud

en: Full Width
nl: Volledige breedte

en: Boxed
nl: Vaste breedte

en: Width
nl: Breedte

en: Add New Column
nl: Nieuwe kolom toevoegen

en: Column Width
nl: Breedte kolom

en: CSS Classes
nl: CSS-classes

en: Margin
nl: Marge

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Text Align
nl: Tekstuitlijning

en: Link Hover Color
nl: Hoverkleur link

en: Link Color
nl: Linkkleur

en: Heading Color
nl: Kopkleur

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Typography
nl: Typografie

en: Removed
nl: Verwijderd

en: Column
nl: Kolom

en: Section
nl: Sectie

en: Structure
nl: Structuur

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Style
nl: Stijl

en: Content
nl: Inhoud

en: Columns
nl: Kolommen

en: About Elementor
nl: Over Elementor

en: Revision History
nl: Revisiegeschiedenis

en: Soon
nl: Binnenkort

en: Colors
nl: Kleuren

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
nl: Let op: alle niet-opgeslagen wijzigingen zullen verloren gaan.

en: Saved
nl: Opgeslagen

en: Go Back
nl: Ga terug

en: Take Over
nl: Overnemen

en: Cancel
nl: Annuleren

note: translators: %s: User name.
en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
nl: %s heeft het overgenomen en is op dit moment aan het bewerken. Wil je het bewerken van deze pagina overnemen?

note: translators: %s: Template type.
en: Are you sure you want to remove this %s?
nl: Weet je zeker dat je deze %s wilt verwijderen?

en: More Palettes
nl: Meer paletten

en: Color Palette
nl: Kleurenpalet

en: Apply
nl: Toepassen

en: Discard
nl: Weggooien

en: Reset
nl: Herstel

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Save
nl: Opslaan

en: Help
nl: Hulp

en: Responsive Mode
nl: Responsive modus

en: View Page
nl: Pagina bekijken

en: Widgets Panel
nl: Widgets-paneel

en: Search Widget...
nl: Widget zoeken...

en: Add New Section
nl: Nieuwe sectie toevoegen

en: Loading
nl: Bezig met laden

en: Add Item
nl: Item toevoegen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Select Icon
nl: Selecteer icoon

en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: Typography Control]
en: Typography
nl: Typografie

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
nl: Letterafstand

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
nl: Regelhoogte

en: Normal
nl: Normaal

[ctx: Typography Control]
en: Style
nl: Stijl

[ctx: Typography Control]
en: Transform
nl: Transformeren

[ctx: Typography Control]
en: Weight
nl: Dikte

[ctx: Typography Control]
en: Family
nl: Familie

[ctx: Typography Control]
en: Size
nl: Afmeting

[ctx: Border Control]
en: Color
nl: Kleur

[ctx: Border Control]
en: Width
nl: Dikte

en: Dashed
nl: Gestreept

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: Double
nl: Dubbel

en: Solid
nl: Doorgetrokken

en: None
nl: Geen

[ctx: Border Control]
en: Border Type
nl: Type rand

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
nl: Achtergrond waar op teruggevallen wordt

[ctx: Background Control]
en: Video Link
nl: Videolink

[ctx: Background Control]
en: Cover
nl: Bedekken

[ctx: Background Control]
en: Auto
nl: Automatisch

[ctx: Background Control]
en: Size
nl: Afmeting

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
nl: Herhaal-y

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
nl: Herhaal-x

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
nl: Geen herhaling

[ctx: Background Control]
en: Repeat
nl: Herhalen

[ctx: Background Control]
en: Fixed
nl: Vast

[ctx: Background Control]
en: Attachment
nl: Vastzetting

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
nl: Rechtsonder

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
nl: Onder midden

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
nl: Linksonder

[ctx: Background Control]
en: Center Right
nl: Midden rechts

[ctx: Background Control]
en: Center Center
nl: Midden gecentreerd

[ctx: Background Control]
en: Center Left
nl: Midden links

[ctx: Background Control]
en: Top Right
nl: Rechtsboven

[ctx: Background Control]
en: Top Center
nl: Boven midden

[ctx: Background Control]
en: Top Left
nl: Linksboven

[ctx: Background Control]
en: Position
nl: Positie

[ctx: Background Control]
en: Background Image
nl: Achtergrondafbeelding

[ctx: Background Control]
en: Image
nl: Afbeelding

[ctx: Background Control]
en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

[ctx: Background Control]
en: Color
nl: Kleur

[ctx: Background Control]
en: Background Type
nl: Type achtergrond

[ctx: Background Control]
en: Width
nl: Breedte

[ctx: Background Control]
en: Classic
nl: Klassiek

en: System
nl: Systeem

en: Left
nl: Links

en: Bottom
nl: Onder

en: Right
nl: Rechts

en: Top
nl: Boven

en: Default
nl: Standaard

en: Clear
nl: Wissen

en: Edit with Elementor
nl: Bewerk met Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
nl: &#8592; Terug naar WordPress editor

note: translators: %s: PHP version
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
nl: Elementor vereist PHP-versie %s+, de plugin is momenteel NIET ACTIEF.
